آزمـون سراسری زبان سفیر (SENTO) مخفف Safir English Nationwide Test Online

آزمون سراسری سفیر (SENTO) مخفف Safir English Nationwide Test Online چیست؟

آزمون سراسری سفیر (SENTO) مخفف Safir English Nationwide Test Online سطح زبان داوطلبان را بر اساس چهارچوب اروپایی مشترک برای زبان‌ها ارزیابی می‌کند. این چهارچوب به همه زبان‌آموزان، چه آنهایی که اکنون در سفیر مشغول به زبان‌آموزی هستند و چه دیگر زبان‌آموزان را کمک می‌کند تا توانایی خود در چهار بخش دریافت (شنیدن و خواندن)، تولید (صحبت‌کردن و نوشتن)، تعامل (نوشتاری) را مورد ارزیابی قرار دهند و زبان‌آموزان را در یکی از سطوح C2 ,C1 ,B2 ,B1 ,A2 ,A1 گروه‌بندی می‌کند. برای اطلاعات بیشتر درباره این چهارچوب، بر روی اطلاعات تکمیلی در تب بعدی کلیک کنید.

چگونه در این آزمون شرکت کنیم؟

 • برای شرکت در این آزمون فقط کافیست بر روی دکمه شروع آزمون سراسری کلیک کنید.
 • برای ثبت‌نام، نام و نام خانوادگی به زبان فارسی و انگلیسی، کدملی، شماره موبایل و شهر خود را به صورت صحیح وارد نمایید.
 • در وارد کردن نام و نام خانوادگی خود به زبان انگلیسی دقت لازم را داشته باشید زیرا مدرک شما فقط با همین نام صادر می‌شود.
 • این آزمون در 12 مرحله برگزار می‌شود و شما در صورت قبولی در هر سطح می‌توانید آزمون سطح دیگر را شروع کنید.
 • در هر مرحله 15 سوال برای شما در نظر گرفته شده است. سوالات را با دقت بخوانید و پاسخ صحیح را علامت بزنید.
 • در نظر داشته باشید که آزمون سراسری دارای سوالات Listening است، لذا هدفون داشته باشید و آزمون را در شرایط مناسب آغاز نمایید.
 • پس از اطمینان از سرعت اینترنت و قطع بودن هرگونه پروکسی و VPN بر روی دکمه شروع آزمون کلیک کنید.
 • در طول آزمون از رفرش کردن یا بستن صفحه جدا خودداری نمایید.
 • امکان شرکت در آزمون برای کلیه شرکت‌کنندگان یک‌بار در 60 روز است.

CEFR چیست؟

CEFR یا چهارچوب اروپایی مشترک مرجع، یک از چهارچوب‌هایی است که تسلط افراد را در استفاده از زبان‌های خارجی توصیف می‌کند. اگرچه چهارچوب‌های مختلفی برای این منظور وجود دارد، CEFR که یک چهارچوب اروپایی است به چهارچوب استاندارد جهانی برای توصیف توانایی زبانی به‌خصوص زبان‌های اروپایی شامل بدل شده است.

CEFR مختص به هیچ آزمون خاصی نیست ولی اغلب آزمون‌های استاندارد زبان، سطح معادل CEFR نیز ارائه می‌دهند.

سطح مبتدی 1 (A1 low)

 • شما با حروف الفبای انگلیسی آشنا هستید و می‌توانید کلمات ساده را بخوانید. همچنین با معنی کلمات ساده آشنا هستید.
 • شما می‌توانید منظور خود را در موضوعات ساده مثل اطلاعات و اموال شخصی، فعالیت‌های روزمره، معرفی خانواده، کلاس درس به شکل ابتدایی بیان کنید.
 • عبارت‌ها و جملاتی را که بیان می‌کنید، غیر‌منسجم و بسیار ساده هستند.

سطح مبتدی 2 (A1 High)

 • شما می‌توانید اصطلاحات آشنا و روزمره و عبارت‌های ساده را با هدف برطرف کردن نیازهای اولیه و ملموس درک کنید و به‌کار ببرید.
 • شما می‌توانید خود و دیگران را معرفی کنید. همچنین می‌توانید سوالات شخصی نظیر اینکه کجا زندگی می‌کنید، چه کسانی را می‌شناسید و چه چیزهایی دارید را بپرسید و پاسخ دهید.
 • شما می‌توانید با دیگران مکالمات ساده داشته باشید، مشروط بر اینکه شخص مقابل شما آهسته و واضح صحبت کند و حاضر باشد در مکالمه به شما کمک کند.

سطح مقدماتی 1 (A2 low)

 • شما می‌توانید درباره موضوعات ساده و آشنا صحبت کنید، اگرچه مکث و اشتباه خواهید داشت.
 • شما می‌توانید ساختار‌های ساده را به‌کار ببرید، اگر‌چه اشتباهات گرامری و ساختاری خواهید داشت.

 

سطح مقدماتی 2 (A2)

 • شما می‌توانید جملات پر تکرار و جملات مرتبط با نیازهای ضروریتان مانند اطلاعات شخصی و خانوادگی، خرید کردن، جغرافیای محلی و شرایط کاری را به خوبی درک کنید.
 • شما می‌توانید در کارهای ساده و روزمره تبادل نظر کنید و برای کسب اطلاعات سوال بپرسید.
 • شما می‌توانید با عبارت‌های ساده، جنبه‌هایی از تاریخچه زندگی خود، محیط اطراف و مسائلی پیرامون نیازهای اولیه خود را مطرح کنید.

سطح متوسط (B1)

 • شما می‌توانید نکات اصلی را در متون و کلام واضح و استاندارد درک کنید مشروط به اینکه درباره مباحث روزمره نظیر کار، تحصیل و تفریح باشد که به‌طور دائم با آنها روبه‌رو می‌شوید.
 • شما می‌توانید از عهدۀ موقعیت‌های مختلفی که در سفر به مناطق انگلیسی زبان با آنها مواجه می‌شوید، بربیایید.
 • شما می‌توانید متون ساده و مرتبط در موضوعات آشنا و یا علایق شخصی خود بنویسید.
 • شما می‌توانید تجربیات، رویدادها، رویاها، آرزوها و امیدهای خود را توصیف کنید و برای عقاید و برنامه‌هایتان به‌طور مختصر دلیل و توضیح ارائه دهید.

سطح فوق متوسط (B2)

 • شما می‌توانید نکات اصلی در متون پیچیده، با مفاهیم واقعی و انتزاعی، شامل بحث‌های فنی در حوزۀ تخصصتان را درک کنید.
 • شما می‌توانید با تسلط نسبی و در لحظه مکالمه کنید، به گونه‌ای که مکالمه عادی با انگلیسی‌زبانان بومی بدون دشواری برای شما و طرف مقابلتان کاملا مقدور است.
 • شما می‌توانید متون واضح و دقیق در طیف وسیعی از موضوعات بنویسید و دیدگاه‌های خود را پیرامون موضوع خاص تشریح کرده، نقاط قوت و ضعف گزینه‌های مختلف را بیان کنید.

سطح پیشرفته (C1)

 • شما می‌توانید طیف وسیعی از متون سنگین و طولانی را درک کنید و مفاهیم ضمنی آنها را بفهمید.
 • شما می‌توانید ایده‌های خود را با تسلط و در لحظه و بدون نیاز به جست و جوی اصطلاحات بیان کنید.
 • شما می‌توانید از زبان به طور موثر و منعطف برای اهداف اجتماعی، آکادمیک و حرفه‌ای استفاده کنید.
 • شما می‌توانید متون واضح، خوش ساخت و دقیق با موضوعات پیچیده تالیف کنید و از الگوهای رایج نوشتار زبان انگلیسی برای نگارش متون منسجم بهره بگیرید.

 

یک زبان‌آموز برای پیشرفت از یک سطح CEFR به سطح بالاتر، به طور متوسط نیازمند 200 ساعت یادگیری تحت نظر راهنما است. با این حال، عوامل متعددی در زمان یادگیری تاثیرگذارند، نظیر: سابقه یادگیری زبان‌های خارجی، سن، میزان مطالعه و مجاورت با زبان خارجی در زمان‌های دیگر.

جدول زیر میزان ساعات یادگیری تحت نظر راهنما را برای رسیدن به هر سطح CEFR نشان می‌دهد. این اعداد صرفا برای راهنمایی هستند و در عمل ممکن است با توجه به نیازهایتان، به مطالعه بیشتر یا کمتر نیاز داشته باشید.

CEFR چگونه سطوح زبان را توصیف می‌کند؟

یادگیری یک زبان جدید فقط یادگرفتن کلمات و دستور زبان نیست. زبان آموز باید یاد بگیرد که به صورت مفید از یک زبان جدید استفاده کند و از مهارتهای خواندن، نوشتن، گوش کردن و صحبت کردن برای برقراری ارتباط استفاده کند. CEFR با توصیف میزان تسلط فرد بر زبان دوم فرآیند طبقه بندی را انجام می‌دهد. توصیف طبقات مستقل از زبان انجام شده و می‌تواند برای هر زبانی به‌کار رود.

CEFR دارای شش سطح ارزیابی است. A1 پایین‌ترین و C2 بالاترین سطح است. یادگیرندگان در سه گروه متمایز طبقه بندی می‌شوند و هر گروه نیز دو زیر گروه دیگر دارد.

 1. سطح پایه:‌  A1 و A2
 2. سطح مستقل: B1  و B2
 3. سطح ماهر: C1 و C2

تاریخچه CEFR

در دهه 90 میلادی، شورای اروپا برای تشویق همکاری معلمان زبان در سرتاسر اروپا CEFR را گردآوری کرد. هدف اصلی شورای اروپا، بهبود شفافیت برای کارفرمایان و موسسات آموزشی بود که نیازمند ارزیابی تسلط زبانی داوطلبان خود بودند. از این رو، این چهارچوب به منظور استفاده در آموزش و ارزیابی زبان‌های اروپایی تالیف شد.

CEFR آزمون نیست بلکه مجموعه‌ای از عبارات بیان توانایی است. این عبارت‌ها بیانگر توانایی یک کاربر در استفاده از زبان خارجی در هر سطح از تسلط هستند. به عنوان مثال، در سطح B1 یک کاربر "می‌تواند متونی منسجم با موضوعات آشنا یا مورد‌علاقه تولید کند". یک معلم زبان می‌تواند از این عبارت‌ها استفاده کند تا شما را ارزیابی کند و نقاط ضعف شما را پوشش دهد.

اهمیت CEFR چیست؟

در اروپا و به‌خصوص در محیط آکادمیک، CEFR راهکار استاندارد توصیف سطح تسلط در یک زبان خارجی به‌حساب می‌آید. اگر کسی بیش از یک زبان خارجی بداند، که این امر در اروپا عادی است، استفاده از  CEFR شیوه‌ای ساده و استاندارد برای توصیف توانایی‌هایش در دو زبان یا حتی بیشتر است. در مدارس و دانشگاه‌ها، CEFR چهارچوب استاندارد مورد استفاده در سراسر اروپا است.

با این حال، در محیط کاری CEFR هنوز خیلی مورد استفاده نیست. اگر تصمیم دارید در رزومه حرفه‌ای خود از CEFR استفاده کنید، بهتر است که از توصیفات مخصوص به هر سطح به همراه نمره شرکت در یک آزمون استاندارد استفاده کنید.

چه کسانی از CEFR استفاده می‌کنند؟

در آموزش زبان و به‌خصوص در آموزشگاه‌های خصوصی CEFR به طور گسترده مورد استفاده است. در بسیاری از کشورها CEFR جایگزین سیستم‌های قدیمی سطح‌بندی زبان شده‌است. اغلب وزارتخانه‌های آموزش در کشورهای اروپایی اهداف آموزشی بر پایه CEFR برای فارغ‌التحصیلان دبیرستان تعیین کرده‌اند. به عنوان مثال، سطح B2 برای زبان خارجی اول و B1 برای زبان خارجی دوم. در بازار کار، هنوز اغلب از آزمون‌های استاندارد مثلا IELTS جنرال برای توصیف سطح زبان استفاده می‌‌شود.

پذیرش CEFR در خارج از اروپا رو به افزایش است و برخی کشورهای آسیایی و امریکای لاتین نیز آن را در نظام آموزشی خود پذیرفته‌اند.

آیا CEFR نقطه ضعفی دارد؟

بسیاری از آموزگاران نسبت به گستره وسیع هر سطح CEFR انتقاد دارند. هر یک از شش سطح CEFR بازه وسیعی از مهارت‌ها و قابلیت‌ها را شامل می‌شوند. زبان آموزی که تازه به سطح B1 رسیده و زبان‌آموری که نزدیک سطح  B2 است ولی هنوز به این سطح نرسیده، هر دو زبان‌آموز B1 به‌حساب می‌آیند. با این حال اختلاف زیادی بین تسلط این دو شخص وجود دارد.

در عمل، معلمان و آموزشگاه‌ها مجبورند که هر یک از شش سطح CEFR را به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم کنند. از این رو، در آموزشگاه زبان سفیر، هر سطح CEFR بر پایه کتاب آموزشی سفیر به سطوح متعددی تقسیم شده است.

اسکرول به بالا

سایت در حال بروزرسانی می‌باشد

شرکت
در تعیین سطح

شرکت در تعیین سطح آنلاین